www.beskydy.cz - Turistika - Moravskoslezské (centrální) Beskydy - Naučné stezky - Raškovice - NS PRAŠIVÁ Z RAŠKOVIC


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

NS PRAŠIVÁ Z RAŠKOVIC

Místo:Raškovice
Adresa:739 04 pošta Pražmo
GPS:49°36'48,946"N, 18°28'58,422"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]
previous
NAUČNÁ STEZKA PRAŠIVÁ 
(klikni pro zvětšení)
next

Naučná stezka Prašivá tvoří hvězdici se šesti rameny, vychází z obcí ze šesti okolních obcí a jejím cílovým bodem je vrchol hory Malá Prašivá. Výchozí body jednotlivých ramen jsou v obcích Morávka, Raškovice, Pražmo, Nošovice, Dolní Domaslavice a Hnojník.

Nástupní místo: Raškovice
Délka trasy: 3,5 km
Zaměření: informace o regionu
Počet zastavení: 4
Vhodná pro: pro pěší, cyklisty

ZASTAVENÍ

C. 1. Obec Raškovice

Z historických pramenů je zřejmé, že Raškovice patří k nejstarším obcím podhůří Beskyd. První zmínku nalezli historikové v listině z roku 1261, kde je zmiňováno jméno Vojtěcha z Raškovic. V soupisu desátků vratislavského biskupství, vzniklém okolo roku 1300, ovšem název Raškovice uveden není a je možné, že jsou tam zapsány pod jiným jménem. Historikové soudí, že to může být buď „In der Holzmul“- ve mlýně nebo „Rudgeri villa“. Pod současným názvem se Raškovice objevují až v roce 1573 v urbáři frýdeckého panství, ale na základě určitých znaků jako jsou zejména typ lánové vsi, skladba a počet usedlostí se historikové shodují v názoru, že vesnice vznikla už ve 13. století.

Místní názvy Folvark a Dvorek dokládají existenci panského dvora v Raškovicích, který byl i letním sídlem hrabat Pražmů, zvaným zámeček. Až do roku 1848 sloužila tato budova jako správní sídlo šlechtického velkostatku, do roku 1918 jako arcivévodská hospoda a sklad knížecího truňku a v roce 1923 v ní obec zřídila první měšťanskou školu na Frýdecku a svému účelu slouží dosud.
Hlavním způsobem obživy zdejších obyvatel bylo hospodaření na půdě, chov dobytka, práce v lese a pastevectví. Lidé si přivydělávali domácím tkalcovstvím a později prací v místních manufakturách - papírna, bělidlo a úpravna plátna, v textilkách ve Frýdku, nebo v dolech v Ostravě. Právě různé způsoby obživy významně ovlivnily životní podmínky místních rodin a jejich sociální postavení. Odrazily se také mimo jiné v přístupu ke vzdělání, zakládání spolků a učinily z obce místo proslavené úrovní českého spolkového života.

Kulturní a společenský život v obci ovlivňovalo několik výrazných osobností: nadšený vlastenecký krejčí Antonín Matula (1887-1957), řídící učitel Leopold Kolář (1879-1963), dlouholetý starosta Josef Adámek (1870-1946) a zejména Jaroslav Ludvík Mikoláš (1889-1979). Už v prvním desetiletí 20. století se živě zajímal o slezský národopis a začal se angažovat ve veřejném národním životě. Jeho prvotním úmyslem bylo vytvořit „slezskou národopisnou chalupu.“ K tomuto cíli směřovala jeho rozsáhlá sběratelská činnost. V Raškovicích rovněž spoluzaložil v roce 1909 Čtenářsko-vzdělávací spolek Palacký, Besídku venkovského dorostu a roku 1913 i hasičský sbor. Už roku 1912 vydal knihu Památník Raškovic a okolí a v letech první světové války redigoval časopis Bezkydské Besedy. Od dvacátých let se pak J. L. Mikoláš vášnivě věnoval regionální vlastivědné publicistice. Hlavní část celé Mikolášovy činnosti je soustředěna do několika stovek různých článků v novinách a časopisech. Na jeho odkaz dnes navazuje Vlastivědné sdružení Památník Raškovic.

Vedle regionálního muzea se stálou etnografickou expozicí dokládající historii a způsob života v obci a jejím okolí, stojí rozhodně za pozornost i skupina tří dubů letních u kapličky nedaleko obecního úřadu. Jejich stáří je odhadováno na 330 let. Raškovickým rodákem, jehož nemůžeme přehlédnout, byl umělecký řezbář, sochař a malíř Josef Skotnica (1876-1920). Z jeho prací jsou u nás nejznámější alegorické sochy Historie a Pedagogika, vytvořené pro místecké gymnázium, a plastiky Pilnost a Spořivost, vytvořené pro Místeckou spořitelnu.


C. 2. Historie průmyslu v Raškovicích

Do druhé poloviny 18. století se obyvatelé obce živili výhradně prací na poli, v lese a přes zimu si přivydělávali domáckým tkalcovstvím.

V roce 1778 zřídil majitel frýdeckého panství hrabě Jan Nepomuk Pražma na místě bývalého hamru nedaleko soutoku Morávky a Mohelnice papírnu, která až do roku 1849 dodávala papír do Slezska i do císařských kanceláří ve Vídni. Pražmové se tak stali zakladateli manufakturní výroby v Raškovicích. V letech 1826-1828 založil místní statkář František Adámek další manufakturu - bělidlo na úpravu podomácku vyráběného plátna. Jeho syn Josef ji v roce 1885 rozšířil na továrnu. Josef Adámek (1870-1946) byl jednou z nejvýraznějších osobností Raškovic první třetiny 20. století. Kromě podnikatelských aktivit se významně podílel na společenském životě obce i širšího okolí. Udržoval čilé styky se skupinou slezských vlastenců šířících na Těšínsku a v Pobeskydí české národní uvědomění. Mezi lety 1897 až 1900 a 1906 až 1927 vykonával funkci starosty Raškovic. Patřil mezi zakládající členy Čtenářsko-vzdělávacího spolku Palacký v roce 1909, od roku 1911 byl předsedou Pohorské jednoty slezské a v roce 1923 stál v čele snah o založení měšťanské školy v Raškovicích. Jeho vila sloužila jako úřadovna starosty a pošta. Mnoho místních názvů, jako např. Adámkův les, Adámkova cesta, Adámkova kaplička a nejnověji zrekonstruovaná Adámkova vila, nám dodnes připomínají tohoto významného raškovického rodáka.

Na studiích ve Vídni se Josef Adámek seznámil s Ing. Rudolfem Kirchhofem (1870-1945). Tento vynikající odborník v oboru úprav textilních látek přišel koncem roku 1911 do Raškovic, aby se stal spoluvlastníkem Adámkovy úpravny a bělidla. Velmi rychle se zorientoval v místních poměrech a postupně továrnu ovládl. V roce 1913 přešla do jeho majetku. Především v letech 1926 až 1931 po rozsáhlých investičních akcích z ní vytvořil firmu zaměřenou na povrchovou úpravu tkanin, proslulou a vyhledávanou doma i za hranicemi Československé republiky. Vychoval řadu špičkových odborníků z místních zaměstnanců. Do paměti obyvatel obce byl zapsán jako člověk vzdělaný, pracovitý, podnikavý a s příkladným společenským vystupováním. Shodou nešťastných okolností zahynul v den osvobození Raškovic 5. května 1945 na nádvoří své továrny. Po skončení druhé světové války byla továrna zkonfiskována a jako Slezan 12 přešla pod Frýdecké bavlnářské závody. V roce 1953 textilní výroba zanikla a v objektu se začaly vyrábět alkalické baterie. Nejdříve pro národní podnik Pražská akumulátorka Mladá Boleslav, od roku 1995 pro nadnárodní společnost SAFT.

Od roku 1912 existovala v obci také mechanická tkalcovna. Stejně jako Kirchhofova úpravna i ona patřila německému kapitálu. Závod však nepřestál světovou hospodářskou krizi ve 30. letech 20. století. V průběhu druhé světové války se objekt změnil ve sklárnu Sigla a vyráběl sklo pro válečné účely. Textilní výroba zde byla obnovena až v roce 1949 a pod názvem Slezan 11 fungovala tkalcovna do roku 2008.

Dříví z okolních rozsáhlých lesů už od 19. století zpracovávaly dvě pily - Skotnicova, která zanikla za první republiky, a Foldynova, fungující dodnes.


C. 3. Obec Vyšní Lhoty

Vyšní Lhoty patří k nejstarším obcím regionu, byly založeny někdy v letech 1288-1292 Paškem Mudrým Warmundem. Proto byly zpočátku zvány Lhotou Mudrého nebo Warmundovicemi. V dochovaném urbáři frýdeckého panství z roku 1770 jsou uvedena jména tehdejších osadníků. V obci bylo 118 popisných čísel a mnohá jména z tehdejšího seznamu jsou ve vsi dosud zastoupena.

Největší zajímavostí obce je dřevěný kostel sv. Antonína Paduánského na hoře Prašivá. Nechal jej v roce 1640 postavit majitel frýdeckého panství Jiří hrabě z Oppersdorfu a zasvětil jej svému oblíbenému patronu Ignáci z Loyoly. Kostel byl postaven jako jednoduchá stavba z mohutných jedlových trámů a původně bez věže. V dalších desetiletích a staletích byla stavba postupně opravována a vylepšována. Tak byl v průběhu 2. poloviny 18. století kostel obit šindelem, získal novou podlahu, nové dveře, sakristii, kruchtu a dokonce i kazatelnu. V roce 1801 kostel rozezněly varhany a roku 1860 přibyla konečně i malá věž.

Když byl roku 1673 postaven zděný kostel na Borové a zasvěcen rovněž Ignáci z Loyoly, obdržel kostel na Prašivé nového patrona – sv. Antonína Paduánského a stal se nejvyhledávanějším poutním místem slezské části Moravskoslezských Beskyd. Každoročně okolo svátku sv. Antonína sem přicházejí lidé nejen z okolí, ale i ze vzdálenějších oblastí a ze zahraničí. Stoupají po docela strmé asfaltové cestě, z níž mohou obdivovat krásu divoké horské bystřiny – potoka Hlisníku.

Potok Hlisník ale není jediným přírodním úkazem, který stojí za vidění. Na území Vyšních Lhot, podobně jako na území okolních obcí, se nachází Národní přírodní památka Skalická Morávka, několikakilometrový úsek řeky v dosud takřka původním přirozeném stavu s řadou chráněných a ohrožených druhů rostlin.

Pozoruhodnou stavbou a technickou zajímavostí je rozdělovací jez na řece Morávce, který odděluje přírodní tok řeky a přivaděč vody do Žermanické přehrady.

Největší občanskou organizací v obci je Sbor dobrovolných hasičů čítající více než sto členů. V obci působí od roku 1925. Roku 1930 získal první požární zbrojnici, která byla po padesáti letech nahrazena novou. Hasiči vedle svého původního poslání velmi významně působí i v oblasti kulturního a společenského života obce.

Občanům i turistům je v obci k dispozici tenisový kurt, víceúčelové a fotbalové hřiště, několik turistických i cykloturistických tras a v létě i přírodní koupání v řece Morávce. Ke kulturnímu vyžití přispívá také přírodní amfiteátr v místní části Kamenité.


C. 4. Chata Klubu českých turistů na Prašivé

Hora Prašivá byla po staletí významným poutním místem. Vděčí za to dřevěnému kostelíku sv. Antonína Paduánského, postavenému roku 1640 a zasvěcenému původně sv. Ignáci z Loyoly. K tradičním náboženským mším a poutím se na konci 19. století přidaly i politické tábory lidu. Vedle toho se hora stávala také stále více cílem běžných turistů. Poslední desetiletí 19. století jsou totiž obdobím zrodu organizované turistiky v Beskydech.

Dne 1. září 1910 se v Raškovicích konala první schůzka Pobezkydské jednoty slezské, jejímž předsedou se stal tamní starosta a továrník Josef Adámek. Nový turistický spolek si vytýčil smělý cíl: postavit na Prašivé turistickou chatu. Potřebnou stavební parcelu se pak sice v roce 1912 podařilo zakoupit, vznikly i plány stavby, ale všechno zhatilo vypuknutí světové války. K novému pokusu došlo krátce po jejím skončení. Obnovená Pobeskydská jednota slezská přesídlila do Frýdku a novým předsedou se stal JUDr. Jan Valeček, pozdější předseda Vrchního soudu v Brně, nadšený turista a lyžař. Právě on znovu oživil plány na výstavbu chaty a v dubnu 1921 se začalo podle architektonického návrhu místeckého stavitele Jaro Čermáka stavět. Bylo typické pro svou dobu, že vlna nadšení strhla i okolní obce, peněžní ústavy a vedle významných osobností i stovky drobných dárců, takže nejen, že se velmi rychle podařilo shromáždit potřebné finanční prostředky, ale také chatu za půl roku postavit.

Předcházely tomu ovšem přípravné práce. Na Prašivou tehdy ještě nevedla zpevněná komunikace jako dnes a veškerý stavební materiál bylo nutno buď vynášet ručně nebo vyvážet na povozech. V obou případech vedle členů jednoty velmi aktivně pomáhali také lidé z okolních obcí, zejména místní rolníci ochotně zapůjčovali své povozy. Přípravné práce započaly už rok předtím, než začala samotná stavba, kterou provedla firma Ludvíka Juroše z Frýdku.

V roce 1922 přistoupila Pobeskydská jednota slezská ke Klubu československých turistů (KČST) a chata na Prašivé se tak stala jeho majetkem. Následovalo pro chatu velmi příznivé období. Ve druhé polovině dvacátých a ve třicátých letech, v době, kdy byl předsedou frýdeckého odboru KČST notář JUDr. František Olšák, došlo k vybudování cesty na Prašivou a k dalším stavebním úpravám chaty: byla dostavěna další skleněná veranda, rozšířena kuchyň, byl položen vodovod, zřízena koupelna, sprchy a umývárna. V polovině 30. let nabízela chata turistům 30 lůžek, nocleh stál 4,50 Kč.

Na podzim roku 1938 připadla chata do polského záboru a rok nato se Prašivá stala součástí německého území. Nepočítáme-li krátké poválečné období, teprve v roce 1992, kdy se chata vrátila do majetku Klubu českých turistů, odboru Frýdek-Místek, bylo možné navázat na prvorepublikové dědictví. Vrchol Prašivé tak zase ožil různými zajímavými akcemi, které zpestřují turistům jejich zážitek z výstupu: vedle tradičních poutí se zde konají dětské dny, mikulášské nadílky, hraje se tu loutkové divadlo a nejnovějším hitem se stala setkání lyžařských veteránů na dřevěných lyžích v dobových kostýmech.


V okolí najdete ...
CHALUPA POMNĚNKA V KOMORNÍ LHOTCE
5,5 km
CHALUPA POMNĚNKA V KOMORNÍ LHOTCEMoravskoslezské (centrální) Beskydy / Komorní Lhotka
Kapacita bez přistýlek: 6, v ceně od 600 Kč (osoba/noc)
ROUBENKA POD LYSOU - MALENOVICE
7,2 km
ROUBENKA POD LYSOU - MALENOVICEMoravskoslezské (centrální) Beskydy / Malenovice
Kapacita bez přistýlek: 12, v ceně od 500 Kč (osoba/noc)
PENSION CHATA POD LYSOU - MALENOVICE
7,3 km
PENSION CHATA POD LYSOU - MALENOVICEMoravskoslezské (centrální) Beskydy / Malenovice
Kapacita bez přistýlek: 24, v ceně od 688 Kč (osoba/noc)
PENZION BAŠKA VODA CZ
7,4 km
PENZION BAŠKA VODA CZMoravskoslezské (centrální) Beskydy / Baška
Kapacita bez přistýlek: 10, v ceně od 1100 Kč (osoba/noc)
TURISTICKÁ UBYTOVNA TJ SOKOL VE FRÝDLANTĚ NAD OSTRAVICÍ
9,3 km
TURISTICKÁ UBYTOVNA TJ SOKOL VE FRÝDLANTĚ NAD OSTRAVICÍMoravskoslezské (centrální) Beskydy / Frýdlant nad Ostravicí
Kapacita bez přistýlek: 26, v ceně od 280 Kč (osoba/noc)
Města a obce
587 m PRAŽMO
1,6 km RAŠKOVICE
2,7 km MORÁVKA
3,1 km VYŠNÍ LHOTY
3,7 km KRÁSNÁ
5,2 km NIŽNÍ LHOTY
5,4 km JANOVICE
5,5 km DOBRATICE
[Další... (99)]
Stravování a zábava
3,5 km RESTAURACE REKREANT NA KRÁSNÉ
3,6 km HOSPŮDKA ATELIÉR - MORÁVKA
5,4 km RESTAURACE U TOFLŮ - JANOVICE
6,3 km GRIL BAR - KOMORNÍ LHOTKA
6,8 km HOSTINEC A MINIPIVOVAR U KONÍČKA - VOJKOVICE
8,2 km RESTAURACE KEMP NA PŘEHRADĚ BAŠKA
8,9 km HOSTINEC NA ŠPICI - DOBRÁ
9,0 km HOSTINEC HARCOVNA FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ
9,1 km RESTAURACE IMRVÉRE FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ
9,6 km PIVOVAR RADAS VE STŘÍTEŽI
10,2 km RETAURACE U TKÁČŮ - OSTRAVICE
10,5 km RESTAURACE A PENZION POD LÍPAMI - METYLOVICE
10,9 km OBČERSTVENÍ U SPLAVU - FRÝDEK-MÍSTEK
11,0 km VAGÓN CAFE BAR - FRÝDEK-MÍSTEK
11,2 km GOLF & SKI RESTAURANT NA OSTRAVICI
11,2 km PRESTIGE CLUB FRÝDEK-MÍSTEK
11,6 km RESTAURACE SOKOLOVNA VE FRÝDKU-MÍSTKU
11,8 km KLUB STOLÁRNA VE FRÝDKU-MÍSTKU
11,8 km RESTAURACE VLČÁRNA PSTRUŽÍ
11,8 km KRČMA STŘEDOVĚK - FRÝDEK-MÍSTEK
12,0 km ŠVEJK RESTAURANT NÁRODNÍ DŮM FRÝDEK-MÍSTEK
12,1 km HUDEBNÍ HOSPŮDKA U ARNOŠTA
12,1 km MUSIC CAFE FRÝDEK-MÍSTEK
12,2 km McDONALD'S FRÝDEK-MÍSTEK
12,2 km M. U. Z. A. FRÝDEK-MÍSTEK
12,2 km ŠIVOVA ČAJOVNA V MÍSTKU
12,4 km KAVÁRNA RADHOŠŤ VE FRÝDKU-MÍSTKU
12,4 km RESTAURACE JINÝ SVĚT VE FRÝDKU-MÍSTKU
12,6 km RESTAURACE U PAŘEZU NA ČELADNÉ
12,7 km DOBRÁ ČAJOVNA VE FRÝDKU-MÍSTKU
12,7 km RESTAURACE CARBON V MÍSTKU
13,7 km RESTAURACE OPÁLENÁ - PSTRUŽÍ
13,9 km RESTAURACE SAUNA - FRÝDEK-MÍSTEK
14,1 km RESTAURACE ONDRÁŠ VE SVIADNOVĚ
14,3 km RESTAURACE LAŠSKÁ JIZBA - SEDLIŠTĚ VE SLEZSKU
14,9 km HOSTINEC KNĚHYNĚ - ČELADNÁ
15,1 km PIVOVAR LOMŇAN HORNÍ LOMNÁ
15,1 km ČAJOVNA V POHODĚ V TŘINCI
15,4 km RESTAURACE SKALKA - KUNČICE POD ONDŘEJNÍKEM
16,6 km RESTAURACE SAMČANKA - STARÉ HAMRY
17,2 km RESTAURACE STADION V BYSTŘICI NAD OLŠÍ
17,7 km DOBRÁ ČAJOVNA ČAJKA ČESKÝ TĚŠÍN
18,6 km RESTAURACE BOWLING RAKOVEC ŘEPIŠTĚ
18,6 km PIZZERIE & BRAZILIAN GRILL V ALBRECHTICÍCH
18,8 km RESTAURANT U NÁMOŘNÍKA A PIVNICE BUDVARKA - HUKVALDY
19,0 km RESTAURACE ZÁMECKÁ KRČMA V PASKOVĚ
19,2 km MINIPIVOVAR A POHOSTINSTVÍ U ZASTÁVKY HUKVALDY
19,9 km HOSPŮDKA U DUBU - ALBRECHTICE
20,4 km PIZZERIA VERDI - JABLUNKOV
20,4 km RESTAURACE U VETERÁNA - FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM
20,5 km Radegastovna Za Vodou
20,5 km VINÁRNA A RESTAURACE POD RYNKEM - JABLUNKOV
20,7 km ČAJOVNA MAGNOLIA FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM
20,7 km KOLIBA ZÁRYŠ PUSTEVNY
20,9 km PŘÍSTAV KOSTKOV - NÁVSÍ
21,0 km KOLIBA VALAŠKA PUSTEVNY
21,2 km ZEBRA BAR RESTAURANT - FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM
21,9 km RESTAURACE NAUTILUS V KRMELÍNĚ
24,2 km ALTERNATIVE MUSIC NORA CLUB KOPŘIVNICE
24,3 km HELAX CLUB 69 V KOPŘIVNICI
24,3 km ČAJOVNA VE STARÉ KOVÁRNĚ V PŘÍBOŘE
25,1 km RESTAURACE ZAVADILKA A VALAŠSKÝ ŠENK ZAVADILKA - PROSTŘEDNÍ BEČVA
26,3 km CHATA MUDR. A. HRSTKY - ŠTRAMBERK
28,5 km RESTAURACE TATRA - VIGANTICE
28,9 km KOLIBA KORDULKA ROŽNOV POD RADHOŠTĚM
29,9 km ČAJOVNA U SLUNCE ROŽNOV POD RADHOŠTĚM
30,0 km ROŽNOVSKÁ LIDOVÁ ČAJOVNA NA KONCI TRATI
Historické zajímavosti
514 m KOSTEL NA PRAŽMĚ
587 m KAPLE 2 V RAŠKOVICÍCH
614 m RAJMANEUM NA PRAŽMĚ
926 m SOCHA SEDÍCÍHO JEŽÍŠE KRISTA NA PRAŽMĚ
938 m KAPLE U MOTYČKŮ NA PRAŽMĚ
1,0 km BÝVALÝ LOVECKÝ ZÁMEČEK NA PRAŽMĚ
1,5 km KAPLE 1 V RAŠKOVICÍCH
2,0 km SOCHA SV. ANTONÍČKA VE VYŠNÍCH LHOTÁCH
[Další... (246)]
Přírodní zajímavosti
2,1 km CHRÁNĚNÉ STROMY V RAŠKOVICÍCH
2,7 km MORÁVKA - METEORIT S RODOKMENEM
5,1 km PŘEHRADNÍ NÁDRŽ MORÁVKA
5,5 km PAMÁTNÝ KÁMEN V JANOVICÍCH
6,1 km NPP SKALICKÁ MORÁVKA
6,2 km PR TRAVNÝ
6,5 km MALÝ A VELKÝ PAHOREK V JANOVICÍCH
6,9 km PP VODOPÁDY SATINY V MALENOVICÍCH
[Další... (60)]
Technické zajímavosti
2,6 km ROZHLEDNA NA PRAŠIVÉ
4,0 km PAMÁTNÉ MÍSTO PARTYZÁNSKÝCH ODBOJŮ A BUNKR NA MORÁVCE
6,6 km PIVOVAR RADEGAST NOŠOVICE
7,9 km RADIOKOMUNIKAČNÍ VĚŽ NA LYSÉ HOŘE
12,4 km PŘEHRADA ŠANCE
15,4 km ZBYTKY HRÁZÍ RYBNÍKU VE STAVECH V SEDLIŠTÍCH
15,7 km ROZHLEDNA PANORAMA U CHLEBOVIC
16,4 km ŠMIŘÁKŮV MLÝN V KOZLOVICÍCH
[Další... (22)]
Kultura
537 m OBECNÍ KNIHOVNA NA PRAŽMĚ
997 m MALÁ GALERIE V RAŠKOVICÍCH
1,0 km PAMÁTNÍK RAŠKOVIC
3,4 km MÍSTNÍ KNIHOVNA KRÁSNÁ-DOLNÍ KRÁSNÁ
3,4 km AMFITEÁTR VE VYŠNÍCH LHOTÁCH
3,7 km MÍSTNÍ KNIHOVNA KRÁSNÁ MOHELNICE
3,8 km OBECNÍ KNIHOVNA VYŠNÍ LHOTY
5,5 km KNIHOVNA JANOVICE
[Další... (162)]
Turistika
418 m CYKLOTURISTIKA NA PRAŽMĚ
433 m TURISTICKÁ TRASA PRAŽMO - KYČERA - KRÁSNÁ - PRAŽMO
469 m NS PRAŠIVÁ Z PRAŽMA
1,5 km TURISTICKÉ TRASY V RAŠKOVICÍCH
1,7 km CYKLOTURISTIKA V RAŠKOVICÍCH
2,1 km TURISTICKÁ TRASA VYŠNÍ LHOTY - MALÁ PRAŠIVÁ
2,5 km NAUČNÁ STEZKA PRAŠIVÁ
2,7 km PRAŠIVÁ A MALÁ PRAŠIVÁ
[Další... (105)]
Lázně
6,4 km BYLINNÉ LÁZNIČKY V KOMORNÍ LHOTCE
15,3 km REHABILITAČNÍ CENTRUM ČELADNÁ
28,7 km LÁZNĚ DARKOV U KARVINÉ
Sport
289 m VOLEJBALOVÉ KURTY V RAŠKOVICÍCH
3,4 km JÍZDÁRNA MORÁVKA
3,4 km KOUPALIŠTĚ MORÁVKA
3,7 km BĚŽECKÉ TRATĚ - MORÁVKA - SVIŇORKY
3,7 km SKI AREÁL SVIŇORKY NA MORÁVCE
3,8 km ANTUKOVÝ KURT, VÍCEÚČELOVÉ HŘIŠTĚ A FOTBALOVÉ HŘIŠTĚ VE VYŠNÍCH LHOTÁCH
4,4 km SPORTOVNÍ KLUB SKALICKÝ DVŮR VE FRÝDKU-MÍSTKU
5,0 km FOTBALOVÉ HŘIŠTĚ V NIŽNÍCH LHOTÁCH
[Další... (233)]
Obchod a služby
542 m V-CYKLO SERVIS PRAŽMO
6,0 km INFORMAČNÍ CENTRUM - KOMORNÍ LHOTKA
6,7 km SOLNÁ JESKYNĚ MALENOVICE
7,3 km JAPA LYŽAŘSKÁ ŠKOLA
7,9 km HORSKÁ SLUŽBA STANICE LYSÁ HORA
8,6 km BC-CYKLO ROMAN ŠVARC V DOBRÉ
9,1 km PŮJČOVNA SEPETNÁ OSTRAVICE
9,2 km TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ
[Další... (93)]
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.
Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru Beskydy.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

InfoČesko

O projektu | Kontakty | Ceník reklamy | Zákaznická zona | Ochrana osobních údajů | Soubory Cookies | Doporučujeme
Průvodce Českem - InfoČesko.cz | InfoJeseníky.cz | inPhoto počasí

Doporučujeme: Lyžování Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy | Ubytování Frenštátsko | Ubytování Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy | Ubytování Slezské Beskydy | Ubytování Frýdecko-Místecko | Ubytování Hostýnské vrchy | Last Minute Beskydy | Chalupy Beskydy | Beskydy bez bariér | Koupání v Beskydech | Horská služba Beskydy

Copyright (C) 1998-2024 its Beskydy, s.r.o., Všechna práva vyhrazena. Používá Gate.NET v3.16b